پارس ازن

کاربرد ازن در سرد خانه های میوه و صنایع بسته بندی و انبارهای مواد غذایی

خاصیت اکسیدزایی بالای ازن، طول عمر مواد غذای را در انبارها به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. با استفاده از ازن  در مراحل مختلف تولید، بسته بندی، نگهداری مواد غذایی، انبارها، سیلو ها، کامیون های حامل مواد غذایی می توان به نتایج متفاوت مفیدی دست یافت. . طول عمر سبزیجات تازه و میوه های مختلف را نیز می توان با شستشو با آب ازن دار به شکل قابل توجهی افزایش داد.  از ازن می توان در مراحل مختلف فرایند تولید وعرضه مواد غذایی مانند نگهداری محصولات کشاورزی مثل سیب زمینی و پیاز بهره گرفت.

با استفاده از ازن، در بخش سردخانه ها، می توان نسبت به استریل کردن و ضد عفونی کردن سالن های سردخانه اقدام کرد که علاوه بر ماندگاری بیشتر محصولات موجب کاهش بار میکروبی و حفظ طعم و مزه گردد. همچنین گاز ازن در سردخانه های نگهداری میوه موجب بلوکه شدن گاز اتیلن شده و مانع از رسیده شدن زود هنگام میوه میگردد. آمار نشان میدهند که با استفاده از ازن می توان ضایعات در بخش سردخانه های میوه را تا حدود 8% کاهش داد.

وجود یک سیستم کار آمد در جهت جلو گیری از رشد و تزاید قارچ هاوکپک ها و انواع باکتری ها که باعث فساد مواد غذایی و ایجاد ضایعات میشود؛ در انبارهای نگهداری امری ضروری است. استفاده از گاز ازن در سوله های دارای سیستم هوادهی علاوه بر هوادهی داخل انبار نگهداری، مانع از رشد و گسترش میکروارگانیسم ها از جمله قارچ آسپرژیلوس، فلاوس و... می گردد و ضایعات حاصل از دپوی غلات را به حداقل کاهش می دهد و همچنین مدت زمان نگهداری را افزایش می دهد. این سیستم جدید، براي ضد عفوني مواد غذايي، بدون استفاده از مواد افزودني و حرارت، و مصرف انرژي كم مورد استفاده توليد كنندگان مواد غذايي قرار گرفته است.

استفاده از گاز ضد عفوني كننده ازن در زمان بسته بندي مواد غذايي به جاي گاز ازت، باعث افزايش تاريخ مصرف و زمان ماندگاري مواد غذايي مي شود .

 

کاربرد ازن در سم زدایی ( افلاتوکسین ) از پسته:

با ورود پسته آمریکا به بازار اروپا که عاری از هر گونه سم افلاتوکسین بود، باعث شد عده ای از محققین به دنبال ریشه یابی شکل مبارزه، با این سم مهلک برآیند که متاسفانه با وجود آزمایشات مکرر بر روی پسته آمریکایی، هیچ نوع ماده ای که بتواند نشان دهنده داروی از بین برنده سم باشد بدست نیامد ولی پاک بودن پسته، از هر داروی شیمیایی نشان می داد که داروی مورد استفاده برای سم زدایی باید یک اکسید کننده قوی مانند گاز ازن باشد که عملا چیزی بر جای نگذارد در نتیجه پسته به صورت اولیه خود و بدون افلاتوکسین و اسپرژیلوس بر می گردد. با توجه به نقش مهم پسته در اقتصاد کشور و بخصوص استان سمنان، این ماده گرانبها در سالیان اخیر با دو مشکل عمده در بازارهای جهانی روبرو شده است .

الف) رقابت سر سخت پسته آمریکا که به صورتی جذاب به بازار اروپا ارائه میشود و شکل ظاهری آن بسیار مشتری پسند تر است. خوشبختانه مزه پسته آمریکا با مزه پسته ایران کاملا متفاوت بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه نمی باشد پسته آمریکا به علت فرآوری مناسب و استفاده از ازن به هیچ وجه دارای سم افلاتوکسین نیست.

ب) وجود ماده سمی افلاتوکسین حاصل قارچهایی است که بنام اسپرژیلوس معروفند و در روی بسیاری از خشکبار رشد مي نماید و از تغذیه ماده غذایی موجود در خشکبار زندگی کرده و سم افلاتوکسین را که بسیار خطرناک و سرطان زاست تولید می کند. اکسیژن فعال نه تنها باعث از بین بردن افلاتوکسین می شود بلکه باعث زیبایی شکل پسته نیز میگردد.

  1. از آنجا که ازن هیچ باقیمانده ای را در آب و محصولات تولیدی باقی نمی گذارد، تغییری بر روی طعم و مزه، رنگ و بوی محصولات ایجاد نمی نماید